Aktualności
ksm wzorowa firmaGaleria pomników i rzeźb


W Osiedlach KSM znajduje się wiele pomników i rzeźb. Wkomponowane w zieleń stanowią doskonałe akcenty dekoracyjne.

Osiedle "Zagórska Północ"
Na skwerku u zbiegu ul. Zagórskiej i Źródłowej, obok fontanny osiedlowej usytuowane są trzy rzeźby w tym dwie wykonane z piaskowca i jedna ceramiczna.
Rzeźba "Macierzyństwo" na zdjęciu obok jest autorstwa kieleckiego artysty rzeźbiarza Pana Stefana Maja.
Druga rzeźba usytuowana od strony ul. Konarskiego przedstawia ciężarną kobietę. Jej autorką jest warszawska artystka Pani Jung Wojciechowska.
Rzeźba ceramiczna nieustalonego autora została niestety zrzucona z postumentu i rozbita przez wandali.
Za budynkiem przy ul. Zagórskiej 17b na Skwerze 50- lecia KSM znajdują się dwie rzeźby:
Rzeźba w jednolitym pniu drzewa przedstawiająca sylwetkę człowieka na zdjęciu obok, została wykonana przez Stanisława Kulona, profesora Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który jest autorem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Rzeźba tego artysty ustawiona w latach 70-tych to już eksponat muzealny.
Rzeźba kobiety w pozycji leżącej jest wykonana z piaskowca przez warszawską artystkę Panią Grażynę Roman, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych
Przed biurowcem KSM przy ul. Kujawskiej 26 prezentują się 3 rzeźby wykonane z piaskowca. Rzeźby te przedstawiają kobietę z dziećmi. Są to prawdopodobnie prace studenckie zrealizowane w ramach warsztatów.


Osiedle "Zagórska Południe"
U zbiegu ulicy Zagórskiej i Tarnowskiej znajduje się pomnik upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Został ustawiony w dniu 30.XI.1981r z inicjatywy Państwa T.Z. Sabatów. Pomnik jest autorstwa artysty rzeźbiarza Jerzego Fronczaka. Za pomnikiem w roku 1989 ustawiono dodatkowo drewniany krzyż o wysokości 7 m.
Na terenie "Mini-Parku" położonym za budynkiem Chopina 11, obok fontanny ustawiono pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa Pana Stefana Maja, wykonany z piaskowca.
Całości dopełniają płaskorzeźby przedstawiające znaki zodiaku, które zostały "wkomponowane" w nieckę fontanny. Sześć znaków zodiaku (wodnik, koziorożec, baran, ryby, byk) wykonał rzeźbiarz Pan Maj, natomiast pozostałą połowę (rak, skorpion, waga, panna, strzelec) artysta kielecki Pan Zygmunt Kaczor.

Osiedle "Sady"
Na terenie położonym u zbiegu ulicy Warszawskiej i Jesionowej znajduje się rzeźba przedstawiająca dłoń wykonaną z kamienia. Jej autorem nieżyjący już artysta rzeźbiarz Ryszard Wojciechowski.
U zbiegu ulic Dębowej i Klonowej znajduje się pomnik z piaskowca z płytą granitową, upamiętniający bohaterską śmierć w tym miejscu, harcerki Zofii Dziewięckiej. Został ustawiony z inicjatywy Komendy Hufca ZHP Kielce wraz z Kręgiem "Łysica - Jodła".

Osiedle "Sandomierskie"
Osiedle "Sandomierskie" posiada na swoim terenie jedyny w swoim rodzaju unikat, jakim jest zabytkowy kamień wiorstwowy (wiorsta to rosyjska jednostka miary- około 1068,8 m), z wypłukanym przez czynniki atmosferyczne napisem. Powstał prawdopodobnie w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Znajduje się na skarpie przy ciągu pieszym ulicy Sandomierskiej w odległości 37 m od północno - wschodniego narożnika budynku Sandomierska 78 w kierunku wschodnim. Kamień ten wyznaczał odległość do centrum miasta, a dokładnie do miejsca, gdzie stał dawniej kielecki ratusz.

w górę

Wyszukaj na stronie

iCzynsze
Użytkownik:
Hasło:
Stan na dzień 31.10.2018
Giełda Mieszkaniowa
Poradnik mieszkańca
Ankieta w sprawie oceny obsługi przez komórki funkcjonalne biura Zarządu KSM.

Druki wniosków do załatwienia spraw w Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Przyznawanie dodatków mieszkaniowych

Przenoszenie własności spółdzielczej w odrębne prawo własności na rzecz zainteresowanych członków.

Obowiązujące w 2018 r. stawki opłat czynszowych

Co każdy mieszkaniec wiedzieć powinien ?

Rady praktyczne - jak oszczędzać ciepło.

PORADY PRAWNE DLA POSIADACZY PSÓW
Najczęściej odwiedzane
Kontakt ze spółdzielnią

Co każdy mieszkaniec wiedzieć powinien ?

Druki wniosków do załatwienia spraw w KSM

Przetargi

Eneris - nowe zasady segregowania odpadów

 
ubezpieczenia uniqasawoxmetronaecothermzubix
Copyright © 2006-2017 Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.