
Zakończona budowa "pralki"
---> Rzut mieszkania
W kwietniu 2009 roku, u zbiegu ulic Warszawskiej i Wojewódzkiej rozpoczęła się budowa obiektu mieszkalno - usługowego. Realizację tej inwestycji poprzedziły protesty mieszkańców sąsiadującego z terenem budowy budynku przy ul. Wojewódzkiej 3 (wspólnota mieszkaniowa), jak również członków Spółdzielni - mieszkańców budynku przy ul. Warszawskiej 47, co w znacznej mierze przedłużyło procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, które ostatecznie uzyskano 28.05.2008 r. i można było przystąpić do realizacji.
Autorem projektu inwestycji jest Pracownia Projektowa arch. Zbigniewa Grządzieli. Położyła ona duży nacisk na prestiżowy charakter inwestycji. Budynek spełnia wymogi współczesnej formy i przyjaznej ludziom architektury. Wyróżnia go nowoczesna i oryginalna bryła stanowiąca kompromis pomiędzy prostotą
i skromnością sąsiadujących budynków wielorodzinnych z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia a śmielszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, pozwalającymi natychmiast rozpoznać nowy obiekt wpasowany pomiędzy ich zabudowę - zwłaszcza eliptyczny dach, mocno rozrzeźbione elewacje i koliste przeszklenie północnego segmentu, dzięki któremu obiekt został żartobliwie nazwany przez kielczan "pralką".
Poziom parteru od strony wschodniej wyartykułowany jest attykami a jego prostą formę wzbogacają na wyższych kondygnacjach wysuwające się z głównej elewacji wykusze okienne. Całość efektu estetycznego zwieńcza barwna kolorystyka fasady zdecydowanie ożywiająca ten narożnik ulicy.
W podpiwniczeniu budynku znajduje się hala parkingowa, komórki lokatorskie
i pomieszczenia gospodarcze.
Parter budynku (wysunięty w stronę ul. Warszawskiej) mieści lokale usługowo - handlowe o łącznej pow. ok. 505 m
2.
Powyżej parteru znajdują się lokale mieszkalne i biurowe.
Mieszkania ( o pow. użytk. ok. 31 m
2, 39 m
2, 66 - 70 m
2) znajdują się w 9 - kondygnacyjnej części południowej a biurowe ( o pow. użytk. od 36,5 m
2 do 82 m
2) w 7-kondynacyjnej części północnej.
Wszystkie kondygnacje i części budynku od parteru do 9 kondygnacji obsługuje jedna klatka schodowa.
Budynek posiada cichobieżną windę osobową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.
Winda obsługuje wszystkie kondygnacje - łącznie z piwnicą.
Obiekt wyposażony jest w następujące instalacje: wodnokanalizacyjną (w tym centralna ciepła woda z sieci miejskiej), elektryczną, centralnego ogrzewania z sieci miejskiej, i teletechniczną (domofonową, telefoniczną, telewizji kablowej).
Nasza inwestycja nie należała do najłatwiejszych, bowiem jej realizacja od początku napotykała na liczne utrudnienia:
- brak miejsca na organizację placu budowy oraz wykonanie wykopów szerokoprzestrzennych z uwagi na ścisłą zabudowę,
- konieczność wykonania prac odwadniających przy pomocy igłofiltrów i robót zabezpieczających wykop ściankami szczelnymi z grodzic stalowych o długości 12m,
- konieczność stosowania licznych rozwiązań tymczasowych mających na celu m.in. utrzymanie ciągłości ruchu komunikacyjnego i technologicznego;
- konieczność utrzymania dobrego stanu dróg dojazdowych (sprzątanie nawierzchni),
- wrażliwe sąsiedztwo, powodujące konieczność ograniczenia wpływu prowadzonych prac na otoczenie.
Tak z tymi, jak i innymi problemami bardzo dobrze poradził sobie, wyłoniony w przetargu Generalny Wykonawca obiektu: Zakład Usług Budowlano-Handlowych "NOWBUD" Aleksander Nowak, Edward Bracki, znany już członkom KSM z wykonawstwa budynków przy ul. Zagórskiej i Dębowej.