Galeria pomników i rzeźb


W Osiedlach KSM znajduje się wiele pomników i rzeźb. Wkomponowane w zieleń stanowią doskonałe akcenty dekoracyjne.

Osiedle "Zagórska Północ"
Na skwerku u zbiegu ul. Zagórskiej i Źródłowej, obok fontanny osiedlowej usytuowane są trzy rzeźby w tym dwie wykonane z piaskowca i jedna ceramiczna.
Rzeźba "Macierzyństwo" na zdjęciu obok jest autorstwa kieleckiego artysty rzeźbiarza Pana Stefana Maja.
Druga rzeźba usytuowana od strony ul. Konarskiego przedstawia ciężarną kobietę. Jej autorką jest warszawska artystka Pani Jung Wojciechowska.
Rzeźba ceramiczna nieustalonego autora została niestety zrzucona z postumentu i rozbita przez wandali.
Za budynkiem przy ul. Zagórskiej 17b na Skwerze 50- lecia KSM znajdują się dwie rzeźby:
W 2015 roku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Kielc, zdemontowana została stojąca na skwerze "50-lecia KSM" drewniana rzeźba plenerowa "Kobietom z pól" dłuta prof. Stanisława Kulona, która wymagała natychmiastowej renowacji
Rzeźba prof. Kulona, jedyna drewniana rzeźba plenerowa w Kielcach, powstała podczas spotkania rzeźbiarzy w Orońsku w 1969 roku.
Na terenie KSM-u stanęła w 1972 roku i od tamtej pory przynosiła chlubę i była wizytówką Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Po konserwacji nie wróci na macierzyste miejsce, niestety dla Spółdzielni bezpowrotnie. Towarzystwo Przyjaciół Kielc w uzgodnieniu z Zarządem Spółdzielni, w miejsce zdemontowanej rzeźby zaproponowało w ramach rekompensaty postawienie innej, kamiennej rzeźby (bez nazwy) autorstwa p. Teresy Plata, przechowywanej w Ośrodku Pracy Twórczej "Wietrznia". Natomiast drewniana rzeźba "Kobietom z pól" autorstwa prof. Stanisława Kulona stanęła w marcu 2018 r. w górnym holu Kieleckiego Centrum Kultury.
Rzeźba kobiety w pozycji leżącej jest wykonana z piaskowca przez warszawską artystkę Panią Grażynę Roman, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych
Przed biurowcem KSM przy ul. Kujawskiej 26 prezentują się 3 rzeźby wykonane z piaskowca. Rzeźby te przedstawiają kobietę z dziećmi. Są to prawdopodobnie prace studenckie zrealizowane w ramach warsztatów.


Osiedle "Zagórska Południe"
U zbiegu ulicy Zagórskiej i Tarnowskiej znajduje się pomnik upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Został ustawiony w dniu 30.XI.1981r z inicjatywy Państwa T.Z. Sabatów. Pomnik jest autorstwa artysty rzeźbiarza Jerzego Fronczaka. Za pomnikiem w roku 1989 ustawiono dodatkowo drewniany krzyż o wysokości 7 m.
Na terenie "Mini-Parku" położonym za budynkiem Chopina 11, obok fontanny ustawiono pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa Pana Stefana Maja, wykonany z piaskowca.
Całości dopełniają płaskorzeźby przedstawiające znaki zodiaku, które zostały "wkomponowane" w nieckę fontanny. Sześć znaków zodiaku (wodnik, koziorożec, baran, ryby, byk) wykonał rzeźbiarz Pan Maj, natomiast pozostałą połowę (rak, skorpion, waga, panna, strzelec) artysta kielecki Pan Zygmunt Kaczor.

Osiedle "Sady"
Na terenie położonym u zbiegu ulicy Warszawskiej i Jesionowej znajduje się rzeźba przedstawiająca dłoń wykonaną z kamienia. Jej autorem nieżyjący już artysta rzeźbiarz Ryszard Wojciechowski.
U zbiegu ulic Dębowej i Klonowej znajduje się pomnik z piaskowca z płytą granitową, upamiętniający bohaterską śmierć w tym miejscu, harcerki Zofii Dziewięckiej. Został ustawiony z inicjatywy Komendy Hufca ZHP Kielce wraz z Kręgiem "Łysica - Jodła".

Osiedle "Sandomierskie"
Osiedle "Sandomierskie" posiada na swoim terenie jedyny w swoim rodzaju unikat, jakim jest zabytkowy kamień wiorstwowy (wiorsta to rosyjska jednostka miary- około 1068,8 m), z wypłukanym przez czynniki atmosferyczne napisem. Powstał prawdopodobnie w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Znajduje się na skarpie przy ciągu pieszym ulicy Sandomierskiej w odległości 37 m od północno - wschodniego narożnika budynku Sandomierska 78 w kierunku wschodnim. Kamień ten wyznaczał odległość do centrum miasta, a dokładnie do miejsca, gdzie stał dawniej kielecki ratusz.

w górę